Psikoloji bölümünden lisans derecesinde mezun olan kişiler psikolog olurlar. Psikologlar, bireylerin davranış ve düşünce biçimlerini inceleyerek bunların nedenlerini araştırırlar. 

 Psikolog Kimdir?

 Psikologların, bireylerin bireysel ve toplumsal tutum, düşünme ve davranışlarını incelerler. Eğer İzmir çevresinde psikoloğa ihtiyacınız olursa Mavişehir psikolog desteği alabilirsiniz. Psikologlar davranışların zihinsel süreçlerini incelerler ve bunları açıklamaya çalışırlar.

 Psikoloji, diğer adı ile ruh bilim olarak bilinir ve hem bilinçli hem de bilinçsiz olayları inceleme alanına alırlar. Kişilerin tepkilerini, olaylar karşısındaki tutum ve davranışları da psikologlar inceleyerek kişileri yönlendirirler. Psikolog ihtiyacı halinde Mavişehir psikolog desteği alabilir ve bu hizmetimizden faydalanabilirsiniz. 

 Psikoloğun Görevleri Nelerdir?

 Seans süresi boyunca bireylerin dile getirdiği sorunları dikkatle dinlemek ve gerekli yerlerde not almak,

 Sorduğu sorular ile hastalarını yönlendirmek ve farkındalık sağlamak,

 Uyguladığı konuşma ve dil terapileri ile konuşma güçlüğü olan kişileri tedavi etmek,

 Hasta bilgilerini gizli tutmak ve terapi süresince almış olduğu notları kimse ile paylaşmamak,

 Psikologların ilaç yazma ya da verme yetkisi bulunmaz. Bu nedenle kendisine danışan hastaları gerekli durum olması halinde psikiyatristlere yönlendirmek,

 Sosyal fobilerin nedenlerini araştırmak ve hastaları anlamaya çalışmak,

 Aileler için terapiler yapmak ve çiftlerin sorunlarına çözüm önerileri sunmak,

 Psikoloji alanında yeni uygulama ve gelişmeleri takip ederek seminerlere katılmak,

 Odaklanma sorunu yaşayan ve dikkat dağınıklığı olan kişilere terapiler yapmak,

 Rehber öğretmenlik yapan psikologlar öğrencilerin psikolojisini olumsuz etkileyen her şeyi bulur ve buna müdahale ederler.

 Psikolog Nasıl Olunur?

 Psikolog olmak isteyen kişilerin üniversitelerin Fen-Edebiyat fakültesinde olan 4 senelik Psikoloji bölümünden mezun olması gerekir. 4 yıllık Psikoloji eğitiminden sonra zorunlu stajını gerçekleştiren psikolog adaylarına lisans diplomaları verilir.

 Psikoloji bölümünden mezun olan kişiler Uygulamalı psikoloji ya da Klinik psikoloji bölümlerinde yüksek lisans yaparak da psikolog olabilirler. Tezli ve tezsiz olarak verilen yüksek lisans programlarından herhangi birini tercih etmek mümkündür.

 Psikolog adaylarının duyguları çözümleme ve gözlem yapma yeteneklerinin gelişmesi gerekir. Bu alandaki yenilik ve gelişmeleri takip etmek de psikologların görevleri arasındadır. Eğer bir psikoloğa ihtiyaç duyarsanız pileapsikoloji.com üzerinden psikolog desteği alabilirsiniz. İzmir'de ihtiyacınız olan psikolog desteğini bizden alabilirsiniz.