Erkekler Neden Aldatır?

Erkekler neden aldatır? Aldatan erkek neler hisseder? Aldatılan kadın neler hisseder? Aldatan erkeğe nasıl davranılmalı ? Aldatma aşılabilir mi?

Erkekler neden aldatır?

İlişkilerde aldatma davranışına baktığımızda pek çok neden görebiliriz. Kişinin psikolojik örüntüleri, ilişki kurma biçimi, model aldığı ilişki ( kök ailesinden), duygusal ihtiyaçlarının karşılanıp, karşılanmadığı gibi konular yer alabilir. İlişkiden ve partnerinden beklentilerini, duygusal ihtiyaçlarını dile getirmeyen bireyler bu ihtiyaçları içinde bulundukları ilişkide karşılamanın yolunu bulamadıklarında yeni bir ilişkide bu sorunların olmadığı bir düzen hayal edebilirler. Partnerinden yeterince ilgi, sevgi alamayan ilişkilerinde mutsuz bireyler eşlerini cezalandırmak için de aldatabilirler. İlişkisindeki problemlemlere rağmen ayrılmakta zorlanma yani mevcut ilişkiyi bitirememe de bir aldatma nedeni olabilir. Kendisini yeterince yakışıklı, yeterli, değerli hissetmeyen bireyler ihtiyaç duydukları bu duygulara erişmek için bu duyguları alabilecekleri bireylere yönelebilirler. Kısacası aldatma denildiğinde bir çok parametreden söz edebiliriz. Her ilişkiyi kendi içerisindeki dinamiklerle değerlendirmek gerekir.

Peki her iki ilişkiyi de bir arada yürüten erkekler ?

Her iki ilişkinin de iyi gelen yanlarının olması erkeğin iki ilişkide de kalmasına sebep olabilir.

Aldatılan kişiler neler hisseder neler yaşar?

Aldatma konusu ilişki içerinde açık bir şekilde yer aldığında her iki taraf için de duygusal zorlukları beraberinde getirebilir. Aldatan kişinin aldatma nedeni her ne olursa olsun aldatılan tarafta derin izler bırakır. Sürecin başında büyük bir şaşkınlığın akabinde öfke eşlik edebilir. Bu öfkenin derin bir üzüntünün sonucu olduğunu gözlemleyebiliriz.

Aldatma aşılabilir mi?

Her ilişkide aldatmanın çözümsüz bir sorun olmadığını görüyoruz. İlişkiler biriciktir ve kendi içerisinde dinamikleriyle birlikte değerlendirilmelidir. Aldatmanın her iki tarafında süreci iyi yönettiği bir noktada ilişkinin devamlılığının sağlandığını görebiliyoruz. Ancak bu noktada profesyonel bir destekle ilişkinin onarılması ve yeniden inşaa edilmesi gerekebilir. Alınan profesyonel destek ilişkideki aldatmanın nedenleri ve iki kişi arasındaki güven gibi duyguların onarılmasına destek olur.Uzman Klinik Psikolog Ceyda Örek